Jarmark garncarski
TERMIN: 24-25 sierpnia 2024 r.
MIEJSCE: Scena letnia ul. Łużycka w Nowogrodźcu
ORGANIZATOR: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu
„Jarmark Garncarski – Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą”
„Jarmark Garncarski – Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą” to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym nawiązujące tematyką do historii miasta. Ważnym wydarzeniem w dziejach Nowogrodźca było przybycie w roku 1547 z Bolesławca garncarza Jonasza Andersa, który wzniósł pierwszą w mieście garncarnię. Znajdujące się w okolicach miasta złoża glinki pozwoliły na intensywny rozwój rzemiosła ceramicznego, dzięki czemu już w roku 1689 powstał tu pierwszy cech garncarski. Od chwili uruchomienia w mieście pierwszej garncarni Nowogrodziec rywalizował z Bolesławcem w produkcji garncarskiej. W roku 1800 w Nowogrodźcu było 13 zakładów, w Bolesławcu jedynie 5. Natomiast w roku 1880 w Nowogrodźcu funkcjonowało 38 pracowni, gdy w Bolesławcu tylko 18. Przejawem tej rywalizacji była także ambicja posiadania największego garnca na świecie. W roku 1933, w 700 – letnią rocznicę założenia miasta, 24–letni Jerzy Buchwald- syn garncarza, wykonał garniec o wysokości 3,34 metra i objętości aż 8702 litrów. Surowcem była miejscowa glina. Na licu garnca umieścił napis: „Największy garniec na świecie”. W niewyjaśnionych okolicznościach Wielki Garniec został zniszczony w 1945 roku.
Nawiązując do historii i tradycji związanej z garncarstwem oraz historią osadników, którzy w 1945 roku powrócili z Kresów Wschodnich i terenów Bośni i Hercegowiny (kiedyś Jugosławii), co roku podczas Jarmarku Garncarskiego prezentujemy sołectwa Gminy Nowogrodziec przybliżając ich kulturę, tradycję, folklor, kulinaria oraz walory przyrodnicze a także rzemiosło ludowe i inicjatywy o nowatorskim charakterze wpływające na rozwój lokalny. Na stoiskach sołectw znajdziemy ekologiczne, naturalne miody z lokalnych pasiek, pečenicę, bałkańską pitę, domowe ciasta a także naturalne kosmetyki: mydła, kremy, świece powstałe z uprawianych ekologicznie ziół.
Wydarzenie obfituje w moc atrakcji, które z pewnością zasługują na uwagę, m.in: koncerty topowych zespołów i wokalistów sceny muzycznej, które co roku przyciągają rzesze fanów z całej Polski, Festiwal Folkloru, w którym uczestnikami są zespoły folklorystyczne z Polski i zagranicy a także interaktywne spektakle, pokazy taneczne oraz dla młodszych uczestników warsztaty rzemiosł dawnych i zabaw historycznych, nawiązujące do historii naszego osadnictwa.
Oprócz programu artystycznego, prezentowane są kulinarne specjały naszego regionu. W powietrzu unoszą się zapachy ostrej kuchni bałkańskiej i dobrze okraszonej kuchni kresowej. Gotowanie w wielkim kotle na 1000 litrów, czy bicie rekordu na najdłuższą pitę bałkańską to atrakcje naszego kulinarnego święta.
Program wydarzenia angażuje do czynnego udziału wszystkie grupy wiekowe lokalnej społeczności i licznie przybyłych gości spoza terenu Gminy Nowogrodziec.