Od Memfis do Teb

Relikty wioski Szejch Abd el-Qurna

Wioska Szejch Abd el-Qurna została zniszczona ponad dekadę temu, zaś jej mieszkańcy zostali przesiedleni do tzw. Nowej Qurnej. Celem tych działań była chęć ratowania starożytnych grobowców przed podejrzewanymi dalszymi rabunkami oraz zalewaniem niektórych grobowców wodą z istniejących powyżej domostw. Następnie teren nekropoli zajmującej skaliste zbocza płaskowyżu tebańskiego otoczony został murem i powstał na nim park archeologiczny, którego część zajmuje niewielki skansen, w którym zachowano kilka domów dawnej wioski. Niektóre z nich nadal zamieszkiwane są przez pasterzy owiec.

Relics of Sheikh Abd el-Qurna Village

The village of Sheikh Abd el-Qurna was destroyed over a decade ago, and its inhabitants were relocated to the so-called New Qurna. The aim of these activities was to save ancient tombs from suspected further robberies and from flooding some tombs with water from the houses above. Soon after the rocky slopes of the Theban plateau where the necropolis was located were surrounded by a wall and an archaeological park was created on it, part of which is occupied by a small open-air museum, in which several houses of the former village have been preserved. Some of them are still inhabited by sheep shepherds.