Za nami Dożynki Gminne 2022!

W minioną niedzielę tj. 28.08.2022r. odbyły się Dożynki Gminne w miejscowości Czerna. Pomimo tego, że pogoda płatała nam figle, wszystko przebiegło zgodnie z planem, a deszcz, który towarzyszył nam od początku imprezy nie zniechęcił nas do wspólnego świętowania.
Wydarzenie zainaugurowała uroczysta Msza Święta Polowa w intencji dziękczynnej za zebrane plony, której oprawę muzyczną przygotowała Schola Parafialna Cantate Domine z Gierałtowa. Kolejnym elementem, który co roku towarzyszy Dożynkom jest Ceremoniał Dożynkowy. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Narodowy, a Starostowie Dożynek przekazali na ręce Pana Burmistrza Nowogrodźca chleb z tegorocznych plonów. Goście częstowali się chlebem, a Zespół Milikowianki z Kapelą zadbał o akompaniament pieśni żniwnych.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie zaprezentowały się Zespoły Folklorystyczne:
- Milikowianki z Kapelą,
-Gościszowianie,
-Zagajnik-Wykroty.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Górników Surowców Mineralnych z Czernej wprawiły w zachwyt widownię, prezentując układ taneczny oraz popis umiejętności wokalnych. Pomiędzy występami odbył się konkurs dla rolników organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bolesławcu oraz rozstrzygnięcie konkursu na ,,Przydomowe ozdoby dożynkowe". Jeszcze raz składamy gratulację dla Pani Kingi Drozdek, której kreatywność oraz ogrom pracy jaki włożyła w dekorację posesji zostały docenione i nagrodzone.
Gratulujemy również Sołectwu Zebrzydowa, które w zaciętej i równej walce zwyciężyło zaledwie jednym punktem z Sołectwem Gierałtów w Turnieju Dożynkowym o ,,Złoty Kłos". Drużyny rywalizowały ze sobą w 6 konkurencjach:
-wiejskie śpiewanie,
-kalambury,
-sadzenie i zbieranie ziemniaków na czas,
-frytki,
-wyścig Sołtysów w taczce,
-zbieranie podatków.
Dodatkową konkurencją, niespodzianką, było ubijanie śmietany na masło za pomocą słoika.
Z każdą konkurencją drużyny poradziły sobie znakomicie, a na twarzach uczestników gościły szerokie uśmiechy, świadczące o dobrej zabawie. Po Turnieju, na scenie, piękny koncert pełen pasji do muzykowania dała Nowogrodziecka Orkiestra Dęta pod batutą Pana Jana Chojnackiego.
Po koncercie nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie wieńce prezentowały się pięknie, każdy był wyjątkowy, a wszystkie szczegóły idealnie dopracowane. Jury brało pod uwagę oryginalność i pomysłowość, produkty z jakich został wykonany wieniec oraz ich różnorodność, ogólne wrażenie artystyczne oraz nawiązanie do tradycji kulturowej. Po intensywnych naradach postanowiła przyznać:
-1. miejsce dla Sołectwa Gościszów,
-2. miejsce dla Sołectwa Zagajnik
-3. miejsce dla Sołectwa Zebrzydowa.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim Sołectwom, które zaangażowały się w przygotowanie zjawiskowych wieńców.
Tegoroczną gwiazdą dożynek był zespół Trebunie Tutki, w którego skład wchodzi muzykująca od pokoleń góralska rodzina. Zespół dał prawdziwy popis ukazując przy tym umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie. Zwieńczeniem wydarzenia była zabawa dożynkowa na deskach parkietu, pod gołym niebem z zespołem NA ŻYWO, który swym zróżnicowanym repertuarem porwał do tańca mnóstwo ludzi.
Wydarzenie objęte zostało patronatem Burmistrza Nowogrodźca.
      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych, a w szczególności Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Wsi Czerna, KGW Czerna Radzie Parafialnej, Radzie Rodziców, Klubowi Sportowemu Czerna oraz Strażakom z KSRG OSP Czerna. Dziękujemy również sponsorom, mianowicie: Dolnośląskiej Izbie Rolniczej, Hydro-Tech Sp. Z o.o. z Nowogrodźca, ZGIUK z Lubania, Colian z Wykrot.
Organizacja przyszłorocznych Dożynek Gminnych przypadnie Sołectwu Wykroty, a więc już teraz serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!