Wspomnienie 3. Dolnośląskich Spotkań z Tradycją

Oficjalnie możemy ogłosić, że Dolnośląskie Spotkania z Tradycją po raz trzeci wpisały się do kalendarza najważniejszych lokalnych wydarzeń. Poprzez ich organizację, ukazywana jest autentyczna pieśń i muzyka, która pochodzi z przekazu ustnego pokolenia rodziców i dziadków, a do dziś jest pielęgnowana i kultywowana przez mieszkańców Dolnego Śląska, którzy gościli i występowali na naszej scenie.
Tegoroczna edycja, jak i dwie poprzednie miała charakter konkursowy i odbyła się 3 i 4 września 2022 roku w Centrum Kultury i Sztuki MUZA w Nowogrodźcu. Zespoły, kapele i soliści zgłoszeni do konkursu występowali przed jury, złożonego z antropologów kultury, związanych od lat z opieką nad trwałością tradycji w naszym województwie. Uczestnicy, którzy są potomkami polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny, ekspatriantów z Kresów oraz przesiedleńców z ziem położonych w obecnych granicach kraju zaprezentowali przed nami pieśni, które są bogactwem kultury regionu. Można było usłyszeć dawne utwory weselne, ballady, a nawet piękne i wzruszające kolędy.
Podczas dwudniowego wydarzenia odbyły się targi rękodzieła i ceramiki oraz warsztaty ceramiczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Koło Gospodyń Wiejskich z Zagajnika prezentowało na stoisku regionalne wypieki.

Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Rafała Ślusarza, który zaszczycił nas swoją obecnością w sobotę i utwierdził nas w przekonaniu, że wydarzenie to jest niezwykle ważne, ponieważ chroni dziedzictwo kulturowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dało nam to ogromną dawkę motywacji, aby w przyszłych latach ponownie organizować Dolnośląskie Spotkania z Tradycją.
       Zwieńczeniem wydarzenia był występ Kapeli ,,Wałasi" oraz Grupy Śpiewaczej ,,Jaworzyncianki", którzy przyjechali do nas z Beskidu Śląskiego. Podczas koncertu dało się zasłyszeć prawdziwy góralski charakter. Zaprezentowali repertuar ludowy Trójwsi Beskidzkiej, czyli trzech wsi, Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Muzycy zabrali nas w niesamowitą, pełną tradycyjnych melodii podróż po łuku Karpat. Po koncercie owacjom na stojąco nie było końca!
W czasie trwania koncertu, w kuluarach odbywały się narady jury, a tuż po nich ogłoszenie wyników w następujących kategoriach,

1. Kategoria Zespoły Śpiewacze
Cztery równorzędne I nagrody dla zespołów:
Góralski Teatr Pieśni Dunawiec ze Zbylutowa
Waliszowianie z Nowego Waliszowa
Lasowianie z Pieńska
Gościszowianie z Gościszowa
Trzy równorzędne II nagrody dla zespołów:
Jarzębina ze Skorzynic
Podolanie z Czerwonej Wody
Żeliszowianie z Żeliszowa
Sześć równorzędnych III nagrody dla zespołów:
Rząsinianki z Rząsin
Marysieńki z Radostowa,
Cisowianki z Henrykowa
Ocice z Ocic
Rozmaryn z Bogatyni-Markocic
Wojcieszowianie z Wojcieszowa
Dwa równorzędne wyróżnienia dla zespołów:
Milikowianki z Milikowa
Lipowianie z Lipy

2. Kategoria Młodzieżowe Zespoły Śpiewacze
I nagroda:
Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa
Wyróżnienie:
Zespół Rozmarynek z Rząsin
3. Kategoria Duety
I nagroda:
Bogusława i Agnieszka Taszarek z Dłużyny Dolnej
4. Kategoria Soliści
Dwie równorzędne I nagrody:
Feliksa Cierlik z Rząsin
Michalina Mrozik z Przejęsławia
Dwie równorzędne II nagrody:
Bogusława Taszarek z Dłużyny Dolnej
Marian Pukacki z Rząsin
Trzy III nagrody:
Halina Nakonieczna z Czerwonej Wody
Zofia Ludziak z Gościszowa
Iwona Omiatacz z Gościszowa
Dwa równorzędne wyróżnienia:
Władysław Krawczyk z Henrykowa
Waldemar Sikora z Pieńska
5. Kategoria Kapele
Nagroda I:
Kapela Janicki z Czarnego Boru

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje oraz podziękowania za udział w tegorocznym konkursie tradycji. Życzymy mnóstwa sukcesów oraz wielu lat wspólnego śpiewania.
Dziękujemy współorganizatorom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Patronat:
Senator Rzeczypospolitej Polskiej Rafał Ślusarz
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu
Promocji Kultury.

Współorganizatorzy: