Od Memfis do Teb

Początek monumentalnej architektury grobowej

Grobowiec Neczeriheta w Sakkarze jest nie tylko najstarszym przykładem piramidy w Egipcie, ale przede wszystkim najstarszym przykładem monumentalnej architektury grobowej, do budowy której użyto tysięcy kamiennych bloków. Kaplice otaczające piramidę schodkową wzniesiono z wapiennych bloków wydobywanych w kamieniołomach w Tura, z którego wydobywano także materiał na budowę Wielkiej Piramidy Chufu w Gizie. Wiele elementów architektonicznych nawiązywało do motywów roślinnych, jak kolumny imitujące związane łodygi roślin, co odnosiło się tym samym do wczesnych obiektów kultowych w całości wznoszonych z materiałów organicznych.

The Beginning of Monumental Tomb Architecture

The Tomb of Djoser in Saqqara is not only the oldest example of a pyramid in Egypt, but above all - the oldest example of monumental tomb architecture, for the construction of which thousands of stone blocks were used. The chapels surrounding the stepped pyramid were built of limestone blocks mined in the Tura quarries, from which material was also extracted for the construction of the Great Pyramid of Khufu in Giza. Many of the architectural elements referred to floral motifs, such as columns imitating plant stems, thus referring to early cult objects entirely made of organic materials.