Od Memfis do Teb

Piramida schodkowa Neczeriheta w Sakkarze

Piramida króla Neczeriheta, znana również jako piramida schodkowa jest jednym z najstarszych przykładów kamiennej monumentalnej architektury starożytnego Egiptu. Początkowo grobowiec Neczeriheta wzniesiony został w formie mastaby, czyli budowli w kształcie prostokątnej ławy z wyraźnie nachylonymi ścianami, pod którymi znajdował się szyb prowadzący do komory grobowej. Mastaba była typową formą grobowca egipskiego, w którym do czasów Neczeriheta chowano władców kraju nad Nilem, zaś przez kolejne setki lat, był to także typowy grobowiec członków rodziny królewskiej. Wzniesienie prostokątnej mastaby było, jak się później okazało, jedynie pierwszym krokiem do stworzenia nowej formy w egipskiej architekturze grobowej. Pierwsza rozbudowa mastaby Neczeriheta zakładała jej poszerzenie, tworząc konstrukcję na bazie kwadratu, i dodanie kolejnych trzech, coraz mniejszych mastab, wznosząc je jedna na drugiej. W ten sposób powstała pierwsza budowla, którą określamy mianem piramidy. Nie był to jednak koniec rozbudowy tej nowatorskiej budowli, której autorstwo projektu przypisuje się królewskiemu architektowi o imieniu Imhotep. Kolejna faza zakładała bowiem znaczne poszerzenie i wydłużenie całej budowli, a następnie wzniesienie na szczycie dwóch kolejnych stopni piramidy, która osiągnęła wówczas wysokość 62,5 metra.

Step Pyramid of Djoser in Saqqara

The pyramid of king Djoser, also known as the Step Pyramid, is one of the oldest examples of ancient Egyptian monumental stone architecture. Initially, the tomb of Djoser was erected in the form of a mastaba, i.e. a structure in the shape of a rectangular bench with clearly sloping walls, under which there was a shaft leading to the burial chamber. Mastaba was a typical form of an Egyptian tomb in which the rulers of the country on the Nile were buried until the time of Djoser, and for the next hundreds of years, it was also a typical tomb of members of the royal family. The erection of a rectangular mastaba was, as it later turned out, only the first step to creating a new form in Egyptian tomb architecture. The first extension of the Djoser mastaba involved widening it, creating a structure based on a square, and adding another three, consequently smaller mastabas, erecting them on top of each other. In this way, the first building that we call the pyramid was built. However, it was not the end of the expansion of this innovative building, the design of which is attributed to the royal architect named Imhotep. The next phase assumed a significant widening and lengthening of the entire building, and then the erection at the top of two successive steps of the pyramid, which then reached a height of 62.5 meters.