OBCHODY 105. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W minioną sobotę, 11 listopada 2023 roku, w Nowogrodźcu odbyły się uroczystości upamiętniające 105. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.45 przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” na nowogrodzieckim Rynku z udziałem władz samorządowych na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antoniną Szelechowicz, Radnymi Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, przedstawicielami Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Bolesławcu – delegacja III Szczepu Harcerskiego „Hubal”, przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Nowogrodziec.

Przy pomniku licznie zgromadzili się również przedstawiciele Pocztów Sztandarowych reprezentujących społeczności i organizacje z terenu naszej gminy. Nie zabrakło  Nowogrodzieckiej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Jana Chojnackiego, która uświetnia swoją obecnością najważniejsze wydarzenia odbywające się w naszym mieście oraz w sołectwach naszej Gminy. Wśród uczestników wydarzenia była również Nowogrodziecka Chorągiew Rycerzy św. Jana Pawła II, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu oraz Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu, przedstawiciele społeczności szkolnych, dzieci z Gminnej Akademii Piłkarskiej GCKiS Nowogrodziec wraz z rodzicami, przedstawiciele sołectw, jednostek organizacyjnych Gminy Nowogrodziec oraz Mieszkańcy naszej Gminy.

Obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przy akompaniamencie Nowogrodzieckiej Orkiestry Dętej oraz uroczyste wciągnięcie Flagi Państwowej na maszt. Apel Pamięci, który jest ważnym elementem uroczystości został poprowadzony przez Druha Rafała Fajkowskiego, Naczelnika OSP Nowogrodziec przy współudziale Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych naszej Gminy.

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich zaznaczył jak ważnym dla Polski i Polaków było wydarzenie z jesieni 1918 roku, które po 123 latach przywróciło naszej Ojczyźnie niepodległość i jak ważny i symboliczny wymiar ma ta data w dziejach Polski. Spełniło się wówczas marzenie wielu pokoleń Polaków a apel Józefa Piłsudskiego o zjednoczenie jest nadal aktualny i potrzebny.

Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu gdzie odbyła się msza świętą w intencji naszej Ojczyzny. Oprawę muzyczną mszy uświetnił Środowiskowy Chór „Harmonia" pod dyrekcją Pani Antoniny Zakrzewskiej a mszy przewodniczył Ksiądz Dziekan Krzysztof Słabicki.

Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości to nie tylko oficjalne wydarzenia przy pomnikach w całym kraju ale również liczne imprezy, koncerty i wydarzenia towarzyszące. W Nowogrodźcu również przygotowano muzyczną niespodziankę dla naszych Mieszkańców i przybyłych Gości. W sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki MUZA w Nowogrodźcu odbył się wspaniały koncert patriotyczny w wykonaniu młodej ale już utytułowanej artystki pochodzącej z Nowogrodźca Mileny Koniecznej. Milena pomimo młodego wieku jest laureatką i zwyciężczynią wielu konkursów i przeglądów muzycznych w całej Polsce. Do najważniejszych z nich można zaliczyć Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd ,,Mała Kolęda" w Rzeszowie, zdobycie kryształowego motyla Fundacji Ireny Jarockiej w Szczecinie a ostatnio zdobyła 1 miejsce w trzech kategoriach (jazz, piosenka autorska, światowy hit) na Międzynarodowym Festiwalu ,,Wielkopolski Paradise" 2023. Jej niebywała wrażliwość muzyczna oraz interpretacja utworów oczarowały publiczność a wykonanie utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” na długo zapadnie w pamięci widowni.

W imieniu Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha, który objął Honorowym Patronatem wydarzenie, serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku włączyli się w upamiętnienie tego ważnego wydarzenia w dziejach naszego kraju.

Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.