Narodowe Czytanie podczas Pikniku Czytelniczego w Nowogrodźcu

Dnia 09 września 2023 r. na placu przy Centrum Kultury i Sztuki MUZA w Nowogrodźcu odbyło się Narodowe Czytanie - w ramach Pikniku Czytelniczego, zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską w Nowogrodźcu. Narodowe Czytanie to coroczna akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej RP, w ramach której czytane są fragmenty dzieła z kanonu literatury polskiej. Do akcji tej przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W akcję wspólnego czytania włączył się Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, który jako pierwszy odczytał fragment powieści. Oprócz Burmistrza Nowogrodźca w czytaniu wzięli udział uczniowie gminy Nowogrodziec: Nikola Wołoszyn (8kl.) - SP Nowogrodziec, Anna Ostańska (7 kl.) - SP Nowogrodziec, Kamil Smoliński (7 kl.) - SP Wykroty, Izabela Kościelna (7 kl.) - SP Nowa Wieś, Zuzanna Gruda (5 kl.) - SP Gierałtów oraz mieszkańcy gminy Nowogrodziec: Pani Maria Anioł, Pani Joanna Gardulska, Pani Celestyna Miś, Pani Matylda Smusz, Pani Emilia Łazowska, Pani Anna Sawicka.
Po akcji Narodowego Czytania przyszedł czas na mniej oficjalną część wydarzenia. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt. "Leśne przygody Tymoteusza”, zaprezentowanego przez Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze. "Leśne przygody Tymoteusza” to druga część perypetii sympatycznego misia, wymyślonego przed laty przez Jana Wilkowskiego. Po spektaklu na scenę wkroczył iluzjonista Piotr Szumny z przedstawieniem pt. „ Czytanie to magia”. Pan Piotr stworzył magiczną atmosferę, przenosząc naszych przedszkolaków w świat iluzji. Dostarczył wszystkim dzieciom wielu wrażeń, a radość w czasie tego niecodziennego „show” była ogromna. Dzieci były bardzo zaangażowane i odważne, nie miały żadnych oporów przed występami na wielkiej scenie!
Podczas Pikniku Czytelniczego skorzystać można było z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatora. Na najmłodsze dzieci czekał dmuchany pałacyk wraz z bańkami mydlanymi, a także miejsce, gdzie wykonywano malowane tatuaże i kolorowe warkoczyki. Każdy chętny mógł rozegrać partię szachów, a dla wszystkich miłośników literatury przygotowane zostało stoisko z kiermaszem książki, gdzie nabyć można było wiele ciekawych pozycji literackich zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ponadto wszyscy uczestnicy Pikniku skosztować mogli darmowych kiełbasek z grilla, a także pysznych słodkości takich jak: lody czy pączki.
Składamy podziękowania Panu Burmistrzowi Robertowi Relichowi za objęcie patronatu nad wydarzeniem. Pragniemy również serdecznie podziękować wszystkim osobom czytającym fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „ Nad Niemnem” oraz Urzędowi Miejskiemu w Nowogrodźcu.
Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia!