Mikołajkowe warsztaty w bibliotece w Gierałtowie

Mikołajki, obchodzone w wielu krajach na świecie, to wyjątkowe święto, które łączy w sobie tradycję, radość i ducha świąt Bożego Narodzenia. Choć szczegóły obchodów różnią się w zależności od regionu, istota Mikołajek jest zazwyczaj taka sama – to czas, kiedy dzieci i dorośli dzielą się prezentami, celebrując tajemniczego dobroczyńcę, Świętego Mikołaja. Mikołajki stanowią także symboliczne rozpoczęcie okresu przedświątecznego, wprowadzając atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie, czasu przygotowań do rodzinnych spotkań, świątecznych posiłków i wspólnego świętowania.

Z tej to okazji Biblioteka w Gierałtowie we współpracy z Panią Barbarą Karczmarz oraz Panią Dorotą Lowe z KGW Gierałtów, w dniach 7 i 11 grudnia zorganizowała dla dzieci Mikołajkowe warsztaty, połączone z lekcją wiedzy na temat obchodów Mikołajek nie tylko w Polsce ale i w Holandii. O tamtejszej tradycji mikołajkowej barwnie opowiedziała nam, oraz wyświetliła ciekawe filmiki, Pani Dorota Lowe, która przez wiele lat mieszkając w Holandii, doświadczyła mnóstwo mikołajkowych obchodów w tamtejszej kulturze, i tą wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z naszymi gośćmi. Dzieci dowiedziały się m. innymi, że w Holandii Mikołajki znane są jako "Sinterklaas" i są obchodzone 5 grudnia, a towarzyszący Mikołajowi pomocnicy, to tzw. "Zwarte Piet"- Czarne Piotrusie, którzy to w odróżnieniu od znanych nam pomocników Mikołaja „Aniołków” i „Elfów”, pomagają tamtejszemu Mikołajowi w dostarczaniu upominków. Po części teoretycznej pani Dorotka przygotowała dla dzieci do własnoręcznego wykonania, poskładania, ozdobienia i sklejenia wspaniałe latarenki, tzw. holenderskie domki, które są fascynującym elementem krajobrazu Holandii, stanowiąc zarówno praktyczne miejsce zamieszkania, jak i ważny element dziedzictwa kulturowego tego kraju. Spotkanie było bardzo kreatywne i absorbujące, dzieci zaangażowane, a efekty ich pracy cudowne. Klimatyczne domki - latarenki, podświetlone świeczką umieszczoną w słoiczku, rozświetliły bibliotekę, a przy ich blasku dzieci częstowały się ręcznie wypieczonymi , świątecznymi pierniczkami.

Jak na Mikołajki przystało, był to wspaniały, radosny czas, moment, kiedy warto zatrzymać się na chwilę, okazja do budowania więzi społecznych oraz do wprowadzenia elementu magii i radości w codzienne życie.