Lekcja biblioteczna z cyklu Innowacja Pedagogiczna „Odkrywamy wartość cech charakteru, przez czytanie wierszy”

W ramach współpracy Biblioteki Miejskiej – filii w Gierałtowie ze Szkołą Podstawową w Gierałtowie dotyczącej programu „Innowacja Pedagogiczna w klasie II – zaczytana 2 klasa”, w dniu 4 marca 2024r. odbyła się lekcja biblioteczna pt.: „Odkrywamy wartość cech charakteru przez czytanie wierszy”, na którą przybyli uczniowie klasy II wraz z P. Marceliną Król i P. Anną Ostrowską.

Głównym założeniem innowacji jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów i doskonalenie jakości czytania (płynne czytanie i czytanie ze zrozumieniem) oraz nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą, instytucjami publicznymi (Biblioteka Miejska), a domem rodzinnym dzieci, jak również zachęcenie dzieci do korzystania z zasobów biblioteki. Podczas spotkania dzieci czytały wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, A. Fredry oraz M. Konopnickiej z podziałem na role, po czym wspólnie omawiane były cechy charakterów postaci. Poprzez wcielanie się w rolę bohaterów bajek i ich interpretację, dzieci nie tylko doskonaliły swoje umiejętności czytania i rozumienia tekstu, ale także poznały pozytywne i negatywne cechy charakterów. Dowiedziały się, że każdy z nas już rodzi się ze swoim wyjątkowym charakterem (osobowością), ale nad jego cechami może pracować i je zmieniać w sobie. Ochotnicy opowiedzieli również o swoich dobrych i złych cechach. Lekcja była źródłem wspaniałej zabawy, a także ważnym krokiem w edukacji emocjonalnej dzieci. Na zakończenie dzieci wypożyczyły książeczki, które chętnie przeczytają w domu i zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcie.