Kolejna odsłona Nowogrodzieckiej Kolędy 2023

Jak co roku, wprowadziliśmy Państwa w świąteczny klimat, organizując już dobrze wszystkim znaną Nowogrodziecką Kolędę. Wydarzenie odbyło się 14 grudnia i mimo, że zabrakło nam śniegu, to uczestnicy oraz goście sprawili, że ten czas stał się magiczny.

Od godziny 15:00 mieszkańcy naszej gminy podziwiali niesamowite rękodzieła, wykonane przez naszych zdolnych artystów oraz smakowali pysznych potraw. Obecne były sołectwa takie jak: Sołectwo Parzyce, Sołectwo Nowa Wieś, Sołectwo Wykroty, Sołectwo Gościszów, Sołectwo Zagajnik, Sołectwo Nowogrodziec, Sołectwo Godzieszów, Sołectwo Gierałtów. Oraz szkoły: Szkoła Podstawowa Nowa Wieś, Żłobek Misie Tulisie, Rada Rodziców Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu, Klasa 2D Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu. Naszymi wystawcami byli także rękodzielnicy i artyści: Maria Kida, Grażyna Gerter, Franciszka Szewczyk, Anna Adamska, Maja Stupiec, Helena Rzeźwicka, Elżbieta Magarewicz, Pasieka Za Młynem, Teresa Burniak, Maria KIełbowicz - Przygoda. Nie mogło także zabraknąć dzielnych strażaków z OSP Nowogrodziec, którzy mieli swoje stoisko z wypiekami. W tym czasie, w środku rozpoczęły się występy uczniów naszych szkół, zespołów oraz seniorów. Zgromadzeni usłyszeli najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Niezwykły, świąteczny nastrój udzielił się całej publiczności, która gromkimi brawami nagradzała wszystkie występy. Mogliście Państwo usłyszeć między innymi grupę instrumentalną Ognisko Muzyczne, które działa w Nowogrodźcu od 1997 roku. Miało miejsce również wręczenie odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’ dla małżeństwa - Państwa Wandy i Mieczysława Karczmarzy z Zespołu Milikowianki. Odznaczenia wręczył Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu Agata Kleszczyńska.

Podczas trwania Kolędy, Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich wraz z Księdzem Dziekanem Krzysztofem Słabickim oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej - Antoniną Szelechowicz, złożyli mieszkańcom gminy życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i podzielili się ze wszystkimi opłatkiem. Między występami, odbyło się Świąteczne Losowanie. 6 grudnia, Święty Mikołaj ruszył w trasę po całej gminie i rozdawał mieszkańcom czapeczki ze specjalnymi numerami. Podczas Kolędy, na scenę została wywołana osoba, która wylosowała zwycięski numer. Nasz szczęśliwy zwycięzca, otrzymał cudowny prezent, który wręczyła Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

Między wspaniałymi występami i kiermaszem, tego wieczoru, Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich wraz z Panią Antoniną Szelechowicz, rozdawali obecnym osobom świąteczne przysmaki, takie jak pierogi, przepyszny barszcz oraz kluski z makiem. Bez wątpienia wszystkim smakowało, nam również. Jeśli o ozdobach i kiermaszu mowa, to piękne stroiki i kalendarze adwentowe, wykonane przez uczniów naszych szkół, w ramach Konkursów Bożonarodzeniowych, tworzyły przepiękną dekorację obok wejścia do Centrum Kultury i Sztuki MUZA.

Na zakończenie tego klimatycznego wydarzenia, zagrał dla Państwa Zespół POWIDOKI, Lena Fischer - wokal i Maciej Pyc - pianino, elektronika. Duet oparł swój repertuar na kultowych polskich kolędach, nadając im nowe życie we własnych, często zaskakujących aranżacjach.

Organizatorzy dziękują za liczne przybycie i udział w kolędowaniu oraz liczą na spotkanie z Państwem w kolejnym roku, ponieważ to głównie dzięki Państwu można dalej kontynuować i rozwijać tę tradycję. Nasza Kolęda nie mogłaby się odbyć bez wsparcia firm i zaprzyjaźnionych instytucji. Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie firmie NOELKEN z Nowogrodźca, Antoninie i Bogusławowi Szelechowicz, Restauracji SMAKONOMIA z Nowogrodźca oraz Restauracji Oleńka.

Chcielibyśmy również złożyć podziękowania dla naszych zdolnych wytwórców, rękodzielników oraz artystów. Nasza gmina śmiało może się Państwem poszczycić, ponieważ sławicie nasz region.

Fot. Rafał Klimek