„Gościszowianki” z Gościszowa docenione przez Ministra Kultury

Zespół „ Gościszowianki „ z Gościszowa został uhonorowany zbiorową nagrodą okolicznościową z Funduszu Promocji Kultury. W jej ramach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dla zespołu 15 000 złotych.
Zespół Folklorystyczny ,,Gościszowianki”, założony został we wsi Gościszów, w 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i kierowany jest przez Panią Iwonę Omiatacz, która kontynuuje tradycje głębokiego zaangażowania mieszkańców we wzmacnianie wspólnoty oraz bardzo profesjonalnie przewodzi zespołowi, który angażuje się w wiele wydarzeń kulturalnych gminy Nowogrodziec, regionu Dolnego Śląska, Polski i za granicą. Aktywistami zespołu jest dwudziestoosobowa grupa artystyczna, splatająca ze sobą dwa różne światy. Pierwszy z nich tworzy 15 śpiewaczek, które są miłośniczkami kultury ludowej, poświęcając się propagowaniu naszej polskiej tradycji. Drugi stanowią muzycy, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalny kunszt z tradycyjnymi melodiami.
Najważniejsze występy i osiągnięcia:
- Nagroda im. Oskara Kolberga w Warszawie w 2021 roku,
- wielokrotni laureaci oraz trzykrotni zdobywcy I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym,
- uczestnictwo w Sejmikach Teatrów Wsi Polskiej- dyplom honorowy w uznaniu wybitnych dokonań artystycznych,
- uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu ,,Wratislavia Cantans” im. Andrzeja Markowskiego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu,
- udział w IV i V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
Życzymy wszystkim członkom Zespołu dalszych sukcesów i powodzenia w realizacji kolejnych przedsięwzięć oraz wszechstronnych dokonań dla dobra polskiej kultury.