15. Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J.I. Schnabla - LES FEMMES w koncercie dla dzieci pt. „Opera jak z bajki”

LES FEMMES w koncercie dla dzieci pt. „Opera jak z bajki”

Podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka u J.I.Schnabla nie zabraknie, jak co roku, koncertów dla najmłodszych melomanów. 26 maja br. w Centrum Kultury i Sztuki MUZA zaprezentuje się zespół muzyki klasycznej Les Femmes z „Operą jak z bajki”.

LES FEMMES,
zespół utworzony w 2011 roku w Gdańsku. Tworzą go trzy niezwykle utalentowane śpiewaczki: Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran koloraturowy), Natalia Krajewska-Kitowska (sopran liryczny) i Emilia Osowska (mezzosopran), a także towarzyszący artystkom pianista – Łukasz Jankowski. W głównym nurcie zespołu znajdują się autorskie kolaże operowe, sięgające tradycji pasticcio XVII i XVIII wieku. Tego rodzaju spektakle muzyczne zbudowane są z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł klasycznych, połączonych spójną fabułą, a zarazem prezentujących nowy kontekst interpretacyjny. Takie zestawienie tworzy nowe jakości artystyczne, skłania do zabawy formą oraz prezentuje świeże interpretacje sceniczno-muzyczne. Do charakterystycznych cech przedstawień aranżowanych przez Les Femmes należą: obecność wyrazistych bohaterów, element emocjonalności, a także pozytywne i niebanalne przesłanie.
W swoim dotychczasowym dorobku artystycznym zespół posiada ponad 300 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Grupa Les Femmes współpracowała m.in. z Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie, Operą Bałtycką w Gdańsku, Opera Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie, czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Zespół Les Femmes brał udział w licznych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Międzynarodowy Bydgoski Festiwal Operowy (Operowe Forum Młodych), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Belle Voci w Brzegu Dolnym, Międzynarodowy Festiwal Mistrzowie Modlitwy Muzyką w Katowicach, Festiwal Konfrontacji Sztuki Kobiecej w Słupsku, Kościański Festiwal Baśni (spektakl dla dzieci), Festiwal Wieczory Muzyczne u Luteranów w Zielonej Górze (koncert inauguracyjny), XXXV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach (koncert inauguracyjny), czy Fete de la Musique na okręcie francuskiej fregaty De Grasse w Gdyni.

Fot. Les Femmes