15. Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J.I. Schnabla - Das Lausitzer Barockensemble, Koncert Finałowy

DAS LAUSITZER BAROCKENSEMBLE- Koncert Finałowy

Jubileuszową, 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J.I.Schnabla w Centrum Kultury i Sztuki MUZA zwieńczy Koncert Finałowy w wykonaniu barokowego zespołu Das Lausitzer Barockensemble, który wystąpi z programem „W barokowym stylu” w niedzielę 28.05.2023r. o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki MUZA.

Das Lausitzer Barockensemble,
zespół barokowy założony został w 2017 roku przez Stowarzyszenie Ars Augusta w centrum Dolnych Łużyc – Zgorzelcu-Görlitz. Celem zespołu jest propagowanie bogatego dziedzictwa kulturowego regionu z okresu renesansu i baroku; dziedzictwa łączącego często kulturę trzech sąsiadujących ze sobą państw – Niemiec, Polski oraz Czech. W zespole grają soliści z Polski i Niemiec, absolwenci fakultetów wykonawstwa historycznego muzyki dawnej z akademii muzycznych we Wrocławiu, Poznaniu, Dreźnie oraz Lipsku. Rolę koncertmistrza pełni wiolonczelista barokowy Szczepan Dembiński; zespół współpracuje także na stałe z solistką Susan Joseph z Lipska (flet prosty).
Pierwszym projektem Das Lausitzer Barockensemble był udział w koncertach związanych z obchodami Roku Telemanna (2017) w Żarach oraz w barokowych pałacach Dolnych Łużyc – Hainewalde i Rammenau. Zespół nie tylko prezentuje rodzimy repertuar muzyczny, ale także promuje wspaniałe zabytki architektury regionu, występując w miejscach o wyjątkowych walorach otoczenia, takich jak: Kościół ewangelicki w Ruszowie, barokowy zamek w Hubertusburgu, Palais im Großer Garten oraz Zwinger w Dreźnie, Perła Żeliszowa, Teatr Gerharta Hauptmanna w Görlitz, a także Hoffnungskirche i Barockschloss w Königshain. Bazując na odkryciach dokonanych przez Stowarzyszenia Ars Augusta w królewskiej kolekcji muzycznej króla saskiego Augusta III w Dreźnie oraz w archiwum Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Wiedniu, zespół dokonał prawykonania oper reprezentujących dziedzictwo kulturowe regionu Łużyc. W 2019 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju wystawiona została opera Antonia Lottiego Giove in Argo, zaś wroku 2021, we współpracy z Operą na Zamku w Szczecinie, przywrócono dla publiczności operęIssipile Antonia Bioniego (ok. 1698–1741) – kompozytora związanego z Teatrem Miejskim weWrocławiu. Obie opery w wykonaniu Das Lausitzer Barockensemble zostały również wydane na płytach CD oraz Video. Ponadto w ramach festiwalu Schlesische Musikfeste w Perle Żeliszowa zespół występuje z operą Giovanniego Battisty Pergolesiego La serva padrona, zaś w roku 2023 rozpoczyna współpracę z Festiwalem Barokowym w Olomouc. Na lata 2024–2025 artyści Das Lausitzer Barockensemble przygotowują repertuar dla Festiwalu Kommen und Gehen w Zittau. Program obejmie wykonanie madrygałów Andreasa Hammerschmidta (ok. 1611–1675) z Zittau, opartych na tekstach wybitnego bolesławskiego poety barokowego – Martina Opitza.
Zespół organizuje kursy wykonawstwa muzyki dawnej, a także towarzyszy kursom mistrzowskim uznanej śpiewaczki operowej Simone Kermes, odbywającym się w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach oraz w Görlitz. Projekty zespołu są finansowane przez ważne instytucje państwowe, takie jak: Rząd Federalny ds. Kultury i Mediów w Niemczech, Kulturstiftung der Freistaat Sachsen, Mitteldeutsche Barockmusik e.V., Kulturreferat für Schlesien oraz Fundacja Erika-Simon.