15. Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J.I. Schnabla -Álvaro Baltanás Meliveo „Muzyczny kalejdoskop”

ÁLVARO BALTANÁS MELIVEO- „Muzyczny kalejdoskop”

Piątkowy wieczór (26 maja 2023r.) w Centrum Kultury i Sztuki MUZA, z klasyką muzyki fortepianowej, uświetni koncert Álvaro Baltanás Meliveo.

Álvaro Baltanás Meliveo,
urodził się w Cádiz (Hiszpania). Naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku 8 lat. Początkowo kształcił się pod kierunkiem Any Silvy w Maladze; studia muzyczne ukończył w Konserwatorium Badajoz w klasie Ángela Sanzo. Pierwsze kroki jako pianista koncertujący stawiał z Andaluzyjską Orkiestrą Młodzieżową, Orkiestrą Kameralną Konserwatorium Badajoz oraz Orkiestrą Symfoniczną Málagi. W roku 2018 ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku, zaś w 2023 zdał z wyróżnieniem egzamin koncertowy na Uniwersytecie Muzyki i Teatruw Hamburgu, u prof. Stepana Simoniana – gdzie również pracował jako wykładowca. Młody pianista wzbogacał swój warsztat muzyczny w Warszawie i w Nowym Jorku, czerpiąc inspiracje od Bronisława Kawali i Juliana Martina. Ogromny wpływ na rozwój jego muzycznej osobowości mieli: Claudio Martínez Mehner, Leonidas Kavakos, Arie Vardi, Andrej Gawriloff, Robert Levin i Jacques Rouvier.
Álvaro Baltanás Meliveo jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych w Hiszpanii, Niemczech i Austrii, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Estebana Sáncheza, Pedro Bote International Piano Competition, Campillos International Piano Competition, Classics on the Danube International Piano Competition in Vienna, Ciudad de Albacete National Piano Competition. Pianista koncertował w wielu krajach Europy, m.in. w rodzimej Hiszpanii, atakże we Francji, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Anglii, Austrii, Grecji i Polsce. Álvaro brał również udział w wyjątkowych festiwalach muzycznych, np. Emil Gilels Festival (Fryburg), Sermoneta Music Festival (Rzym), Festival de Jovens Pianistes (Porto).

Fot. Archiwum prywatne artysty