Kontrast strony Rozmiar tekstu Animacje

16. Międzynarodowy Festiwal ,,Muzyka u J. I. Schnabla'' - Taneczna Orkiestra w Stylu Dawnym i Współczesnym: Akademicka Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Koncert Finałowy to prawdziwa uczta dla melomanów!

W niedzielny wieczór w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka u J. I. Schnabla", w Centrum Kultury i Sztuki MUZA wystąpi AKADEMICKA ORKIESTRA KAMERALNA Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, pod batutą Zbigniewa Szufłata.

Ponadto, na koniec usłyszymy hejnał Nowogrodźca, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Gratką dla melomanów będzie również możliwość zobaczenia i usłyszenia koncertu na żywo w internecie na Facebooku Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Transmisja odbędzie się w ramach realizacji projektu grantowego "Konwersja cyfrowa domów kultury" dofinansowanego z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Orkiestra powstała w roku 1979 z inicjatywy altowiolisty Jana Michalskiego, który objął funkcję pierwszego kierownika artystycznego zespołu. Jego następcą został Juliusz Michalski, zaś od lat dziewięćdziesiątych zespół prowadzi dr Zbigniew Szufłat, związany – podobnie jak poprzednicy – z wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.

Zespół tworzą studenci studiów I oraz II stopnia. Skład orkiestry obejmuje kwintet smyczkowy, w zależności od potrzeb poszerzany o kwintet dęty. Orkiestrę prowadzą  wrocławscy dyrygenci oraz goszczący w Akademii Muzycznej we Wrocławiu dyrygenci zagraniczni. W ostatnich latach zespół prezentował swój kunszt wykonawczy pod batutą takich artystów, jak Krijn Koetsveld, Alexander Walker i Vladimir Kiradjiev.

Zbigniew Szufłat

Absolwent P.W.S.M. w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Edwarda Statkiewicza i prof. Igora Chaczbabiana (asystenta Dawida Ojstracha). W trakcie studiów, wraz z Dorotą Sosnowską oraz Krzysztofem Węgrzynem był reprezentantem Polski na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Uczestniczył także w mistrzowskich kursach skrzypcowych w Shreveport (USA), prowadzonych przez wybitnych skrzypków Sydneya Hartha i Louisa Kocenjara. Po studiach rozpoczął pracę w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy jako muzyk solista (dyr. Antoni Wit); dalszą pracę kontynuował w Filharmonii Wrocławskiej, początkowo na stanowisku muzyka solisty, a następnie koncertmistrza (dyr. Tadeusz Strugała). W latach tych związał się artystycznie z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, której został koncertmistrzem i kierownikiem. „Od pulpitu” prowadził wiele koncertów w kraju oraz za granicą, m.in. w Norwegii, Szwajcarii, Ukrainie, Belgii, Czechach, Holandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz w Niemczech. Współpracował z takimi solistami, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Piotr Pławner, Ilya Gringolts, Mea Wang, Adam Taubitz, Rainer Kussmaul, Alina Bauer, Jan Vogler, John-Edward Kelly, Irena Grafenauer, Patrick Burns, Piotr Paleczny.

Zbigniew Szufłat pracował również jako drugi koncertmistrz orkiestry symfonicznej w Bari (Włochy), koncertmistrz Barock Orchester Berlin, a także jako gościnny koncertmistrz orkiestry kameralnej z Hanoweru. Współpracował również z Sinfonia Varsovia (dyr. Yehudi Menuhin, Jerzy Maksymiuk).

Jako pedagog, dr Zbigniew Szufłat od lat jest związany z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, gdzie współpracuje z Katedrą kameralistyki i dyrygentury. Artysta dumny jest między innymi z faktu, że jego uczennica – skrzypaczka Kinga Augustyn – została absolwentką prestiżowej uczelni muzycznej The Juilliard School w Nowym Jorku.